NEYDL Middlesbrough 28/06/15

 

Bourke

 

 

The latest Division One Youth Development League event of the season was held at the new Middlesbrough Sports Village.  New Marske made another step forward coming 2nd out of the six teams behind a strong Morpeth Team.

 

There were wins for Ruby Whitney, Megan Tipper, Freya Bourke, Rebecca Tilley, Amy Carter, Elicia Smith, Kate Marley, Katie Jones, Francesca Sutherland, Jessica Tyerman, Molly Shaw, Eli Barnbrook, Rebecca Aspin, Hannah Raine. Sarah McGough, Abigail Thompson, Charlotte Sutherland, U17 Girls 100m relay, Matthew Walker, Lucas Pentland, U13 Boys 100m relay, Luke Baines, Matthew Brining, Nathan Alderson, Morgan Speirs and Scott Mann.

 

2nd places for Libby Currie, Charlotte Bennett, Mary Trotter, Casey Thwaites, Ruth Barnes, Archie Lowe, Hussain Ben-Tibba, Josh Unthank, U17 Men 100m Relay.

 

3rd places for U13 Girls Relay, Katie Gibson, Ryan Gamesby, Max McAuslan, Daniel Gunn and Josh Noble.

 

So many runners out so difficult to list everyone but they are all shown in the results.

 

It was a great team effort and the overall result shows what we can do if we can get the numbers out, every point helps!

 

Many thanks to all our officials, parents and supporters.

 

*Results above include string 2 wins etc, apoligies if anybody is missing!

 

Results      Non-Scoring Results to follow     Photos   Sarah Raine   Photos Kath & Rebecca Aspin

 

Member of the Month - May

Dan McBrideSam Garratt

The winners were:

 

Senior - Dan McBride - nominated for his Gold Medal in the North Eastern AthleticsChampionships in May 2015 following return from injury.

Junior - Sam Garratt - nominated for his 800m win and PB in poor conditions at the BMC race in Durham.

 

Remember, any member/parent/coach can nominate a senior or junior each month. It will allow the club to recognise achievements that are not necessarily catered for by our existing award structure. It could be for competing or volunteering.  Preference will usually be to those where the event has taken place within the month and who are unlikely to win one of the club's annual awards - but this will depend the strength of each month's nominations.

Click Here to Make a nomination for June

 

Session Days & Times

  

  • Tuesday at the Guisborough Sports Centre, Laurence Jackson School pan> Google Map
    • 6pm to 7.30pm  11yrs to seniors) Technical & Fitness
    • 6pm to 8pm  Seniors  road & off road
  • Wednesday at St. Thomas Church Hall, New Marske Google Map
    • 6pm to 7.30pm  Seniors  road & off road
  • Thursday 6-8pm Guisborough Sports Centre, Laurence Jackson School
    • 6pm to 7pm - Minnows (8 to 11yrs)
    • 5pm to 6pm  11yrs to Seniors  Weights & other Technical Sessions
    • 6pm to 8pm  Seniors  road & off road  (There is currently a waiting list for Seniors wanting coaching on a Thursday Evening)
  • Saturday at St. Thomas Church Hall, New Marske
    • 9am to 11.30am  Seniors - road & off road
  • Plus other session arranged by individual coaches

 

Home
Membership
Who does what:
Calendar
Cross Country
Road Running
Track & Field
Fell Running
Trail Running
Links
Media
Paperwork
Archives
Minnows
Shop

Go to top