Northern Track & Field League – Division 3E Match 1 – Whitley Bay

Great Team Effort for 2nd Place

harts1

 

A wet and breezy Whitley Bay track hosted the first match of the season for New Marske Harriers.  Competing against Durham City, South Shields/Birtley, Wallsend/Blyth, Houghton and Middlesbrough & Cleveland the aim for New Marske was to get as many competitors out as they could.  Each event has an A and B string and to do well you really need to get 2 from your club in each event.  This often means athletes competing in events other than what they specialise in to enable the team to gather the points.  New Marske managed to get athletes in most event and came out a superb 2nd place overall behind the joint team of Wallsend Athletics Club and Blyth Running Club.

Men’s Results

100m Daniel McBride 2nd A, Alfie Else 1st B

200m Nathan Alderson 3rd A, Neville Mupazviriho 2nd B

400m Chris Waugh 2nd A, Daniel McBride 2nd B

800m Sam Garratt 2nd A, Clive Thornton 5th B

1500m Phil Noble 4th A, Morgan Speirs 2nd B

3000mSC Andrew Hart 3rd A, Stewart Hart 3rd B

5000m Clive Thornton 5th A, David Aspin 4th B

400mH Andrew Hart 4th A, Morgan Speirs 1st B

110mH Andew Hart 3rd A

Hammer Stewart Hart 2nd A, Andrew Hart 3rd B

Discus Stewart Hart 3rd A, Andrew Hart 3rd B

Javelin Alfie Else 2nd A, Stewart Hart 2nd B

Shot Putt Phil Noble 5th A, Stewart Hart 3rd B

Long Jump Chris Waugh 1st A, Nathan Alderson 1st B

Triple Jump Stewart Hart 6th A

High Jump Neville Mupazviriho 2nd A

Ladies Results

200m Sarah McGough 2nd A, Trish Speedie 3rd B

400m Trish Speedie 5th A, Charlotte Stonehouse 3rd B

800m Jess Tyerman 2nd A, Rebecca Aspin 4th B

1500m Kath Aspin 2nd A

3000m Kath Aspin 2nd A

Hammer Rebecca Aspin 5th A

Discuss Sarah McGough 4th A, Charlotte Stonehouse 2nd B

Javelin Trish Speedie 5th A

Shot Putt Charlotte Stonehouse 4th A, Trish Speedie 3rd B

Long Jump Charlotte Stonehouse 3rd A, Trish Speedie 3rd B

High Jump Jess Tyerman 2nd A, Rebecca Aspin 2nd B

Results   Photos

Go to top